header banner
Default

Kripto piyasasında yeni bir alım fırsatı mı yoksa derinleşme mi? | Investing com


Table of Contents

  Yazar Investing.com (Günay Caymaz)Kripto Paralar17.08.2023 14:20

  Haziran ayındaki sıçramanın ardından kripto para piyasaları başta olmak üzere düşük volatiliteli fiyat hareketiyle bekleme moduna girdi. 

  2023 yılına pozitif bir başlangıç yapan kripto paralar yılın ikinci çeyreğinde ivmesini kaydederek boğa piyasası beklentilerinin rafa kalkmasına neden oldu. İçinde bulunduğumuz 3. çeyrekte piyasadaki durgunluk iyiden iyiye artarken sektörün fon çekmesi için tetikleyici olabilecek gelişmelerin yaşanmaması yukarı yönlü trendi baskılamaya devam ediyor. Diğer yandan Fed, enflasyonu %2 hedefine çekme konusundaki kararlı tavrını sürdürürken bu, kripto piyasalarının istikrarlı bir yükseliş trendine girmesindeki en büyük engel olarak görülüyor. 

  yüksek politikası, yatırımcıların hazine varlıkları gibi daha güvenli yatırım araçlarında kalmasını sağlıyor. Diğer yandan faizin diğer yüzü olan maliyetleri yükseltme olgusu ülkede bankacılık sektörünü zorlamaya devam ediyor. Merkez bankası her ne kadar bankacılık sisteminin güçlü kalmaya devam ettiğini savunsa da bankaların düşük performansı dikkat çekmeye başladı. Derecelendirme kuruluşları küçük ve orta ölçekli bankaların notlarını düşürmeye başladı. Kuruluşlar, ayrıca mevcut duruma göre ABD bankalarında not düşürmenin devam edebileceği uyarısını yapıyor.

  Bu gelişme, Mart ayında görüldüğü gibi ülkede bankacılık krizinin yeniden alevlenmesine neden olursa yatırımcıların bir kez daha kripto sektörüne yönelebileceğini görebiliriz. Ayrıca belirsizliğini koruyan durumu da kripto yatırımcılarının yakından takip ettiği diğer bir gelişme. SEC, Ağustos ayında da başvurularla ilgili kararsızlığını korurken Eylül’ün ilk haftasında karar verme süresi dolacak birkaç ETF başvurusu için net bir tavır sergileyebilir. Bu tavrın kripto sektörü lehine olması durumunda beklenti Bitcoin’e yönelik ciddi bir talep artışı olacağı temeline dayanarak piyasanın sert yükseleceği şeklinde. Diğer yandan başvuruların olumsuz sonuçlanması kısa vadeli düşüşe neden olabilir, ancak devamında piyasanın kendi dinamikleriyle devam edebileceğini görebiliriz.

  Sonuç olarak tüm bu gelişmeler Bitcoin ve altcoin’lerin Eylül ayı itibarıyla volatilitesini artırabileceğine yönelik beklentileri güçlendiriyor.

  Toplam Kripto Para Piyasa Değeri

  Toplam Kripto Para Piyasa Değeri

   

  Kripto piyasasındaki genel durumu piyasa değeri üzerinden teknik olarak değerlendirirsek; toplam değerde Nisan ayına kadar uzanan kazanımların ardından çıkışların kısıtlı kaldığından bahsedilebilir. Buna göre toplam piyasa değerinin 1,2 trilyon doların üzerine çıkarabilecek fon girişlerinin gerçekleşmesi Mart ayından bu yana direnç olan bu bölgenin aşılmasını sağlayarak yılın son çeyreğinde kripto para talebini tetikleyebilir. 

  Bu aşamada kurumsal yatırımlar, sektörün canlanmasındaki en büyük etken olarak görülürken kripto paralara dayalı yatırım ürünlerine talep artışı da yakından izlenmeli. Diğer yandan kripto paralarda işlem hacmini artırmaya yönelik bir gelişme olarak ’in ABD vatandaşları için vadeli kripto ticaretine başlayacak olması, gölgede kalan gelişmelerden biri oldu. 

  ABD’nin en büyük kripto borsasının vadeli işlemlere başlaması sektöre hareket getirecek dinamiklerden biri olarak değerlendirilebilir. 

  Sonuç olarak kripto para piyasaları makroekonomik gelişmeler ışığında baskı altında kalmaya devam ediyor. Ancak kripto endüstrisinde altcoin projelerine yönelik haberler kısa vadeli talep artışlarına neden olarak yatırımcılara fırsat sunmaya devam ediyor. Bu yüzden genel düşüş ivmesinin görüldüğü günlerde bazı yatırımcılar düşüşleri bir satın alma fırsatı görerek kısa vadede kazanç elde etmenin yollarını arıyor. 

  Ancak orta ve uzun vadeli yatırım için piyasayı domine eden Bitcoin’in fiyat hareketlerini takip etmek en kestirme yol olarak görülebilir.

  Bitcoin Günlük Grafik

  Bitcoin Günlük Grafik

  Bitcoin, Temmuz ayında 30.000 dolar bandından uzaklaşmaya başlarken kademeli geri çekilmede bugün 28.000 dolar seviyelerine kadar geriledi. Bu ivme kısa vadede bir düşen kanal oluşumu içinde devam ediyor. Buna göre Bitcoin için güncel durumda 28.200 dolar seviyesi düşüşün hızlanmaması için önemli bir destek haline geldi. 

  Bu bölgenin korunması durumunda tepki alımları kripto parayı yeniden 29.000 dolar bölgesine taşıyabilirse önümüzdeki günlerdeki gelişmelere bağlı olarak bir trend dönüşü görebiliriz. 

  Ancak Bitcoin, bu görünüme göre 29.000 doların altında kaldığı sürece sektöre yönelik beklentilerin olumsuz olduğu görüşünün kuvvetlendiği düşünülebilir. Bu da düşüş senaryosunda kısa vadede 26.500 dolara doğru bir gerileme ve ardından satış hacmine bağlı olarak 23.000 dolara doğru bir ivmeyi tetikleyebilir.

  Özetle kripto paranın hangi yöne doğru devam edeceği Eylül ayıyla birlikte netleşebilir. Ağustos ayının geri kalanında ise 28.000 dolar bandında bir yatay hareket izleyebiliriz.

  Sources


  Article information

  Author: Richard Collins

  Last Updated: 1698816722

  Views: 776

  Rating: 4.8 / 5 (86 voted)

  Reviews: 98% of readers found this page helpful

  Author information

  Name: Richard Collins

  Birthday: 1949-09-22

  Address: 618 Wright Lights, Lake Nicole, VA 08913

  Phone: +4106824510728918

  Job: Chemist

  Hobby: Graphic Design, Fishing, Rowing, Drone Flying, Web Development, Cooking, Skateboarding

  Introduction: My name is Richard Collins, I am a audacious, rich, artistic, treasured, capable, variegated, striking person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.