header banner
Default

Leonardo da Vinci tarafından yapılan ve şu anda dünyanın en pahalı tablosu Salvator Mundi, NFT olarak satılmaktadır


Kasım 2017’de 450 milyon 300 bin dolara Badr bin Abdullah bin Muhammed bin Farhan Al Saud tarafından satın alınarak, bir açık artırmada satılan gelmiş geçmiş en pahalı yağlı boya tablo olan Leonardo da Vinci’nin Salvator Mundi resmi, NFT olarak satışa çıkarıldı. Yaratıcısı, NFT satışından 450 milyon dolar bekliyor.

VIDEO: Leonardo da Vinci's 'Salvator Mundi' | 2017 World Auction Record | Christie's
Christie's
Dünyanın en pahalı tablosu olan Leonardo da Vinci’nin
Salvator Mundi’si NFT olarak satışta - 1

2019’da çıkan The Last Leonardo kitabının yazarı Ben Lewis, Leonardo da Vinci’nin Salvator Mundi adlı tablosunu *NFT’ye çevirdi.

Dünyanın en pahalı tablosu olan Leonardo da Vinci’nin
Salvator Mundi’si NFT olarak satışta - 2

Kasım 2017’de 450 milyon 300 bin dolara Badr bin Abdullah bin Muhammed bin Farhan Al Saud tarafından satın alınarak, bir açık artırmada satılan gelmiş geçmiş en pahalı yağlı boya tablo olan Salvator Mundi resminin NFT’sinde bir değişiklik var. Orijinal tabloda sol elinde bir küre tutan figür, dijital versiyonunda elinde dolar banknotları tutuyor.

Dünyanın en pahalı tablosu olan Leonardo da Vinci’nin
Salvator Mundi’si NFT olarak satışta - 3

Salvator Mundi NFT’si, Opensea adlı dijital eserler açık artırma platformunda müzayedeye çıkarıldı.

NFT’nin satışından elde edilen gelir, Ben Lewis ile Lewis’in kitabında anlattığı ve yağlı boya tabloyu 2005’te vergisiyle 1175 dolara satan, eline 700 dolar geçen Hendry Ailesi arasında bölüştürülecek.  

Dünyanın en pahalı tablosu olan Leonardo da Vinci’nin
Salvator Mundi’si NFT olarak satışta - 4

SALVATOR MUNDI'NİN HİKAYESİ

The Last Leonardo kitabında Lewis, Salvator Mundi'nin "heyecan verici hikayesini" anlattı ve tablonun stüdyodan Christie’s müzayede evine sevkiyatına ve satış sonrası gözden kaybolmasına kadar olan yolculuğunu anlattı. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman tarafından rekor fiyata satın alındıktan sonra gizemli bir şekilde kayıplara karışan Salvator Mundi tablosu, Haziran 2019’da Prens'in lüks yatında ortaya çıkmıştı. Şimdi Lewis, Crypto Leonardo takma adı altında Salvator Mundi'yi dönüştürerek yeni bir bölüm başlatıyor.

Dünyanın en pahalı tablosu olan Leonardo da Vinci’nin
Salvator Mundi’si NFT olarak satışta - 5

NFT İÇİN BEKLENTİ 450 MİLYON DOLAR

Salvator Metaversi adlı NFT’si için Lewis, “Salvator Mundi'nin orijinal ismi dünyanın tadı anlamına geliyor. Metaversi, blockchain ve kripto para biriminin hakim olduğu genişletilmiş çevrimiçi etki alanı olan yeni dünyaya bakıyor” açıklamasını yaptı.

Lewis NFT’si için hedeflediği satış fiyatının 450 milyon dolar (234,043 Ethereum) olduğunu belirtti.

Dünyanın en pahalı tablosu olan Leonardo da Vinci’nin
Salvator Mundi’si NFT olarak satışta - 6

Lewis, “Eğer satmazsa, en azından sanat piyasasının karmaşıklıklarının farkında olmayan ailelerin küçük bir gelir için yadigâr sattığı ve yeniden satış ücreti almadığı sanat piyasasının çılgın aşırılıklarına ve adaletsizliklerine dikkat çekmek istiyorum” dedi.

Dünyanın en pahalı tablosu olan Leonardo da Vinci’nin
Salvator Mundi’si NFT olarak satışta - 7

*NFT NEDİR?

İçerisinde resim, ses dosyası, video veya fiziksel bir varlığın dijital karşılığının kanıtını bulunduran “benzersiz dijital varlık” olarak tanımlanan NFT (Non-Fungible Token), yaygın olarak dijital sanat eserleri için kullanılırken, interaktif oyun öğeleri ve spor koleksiyon kartları gibi farklı kullanım alanı da bulunuyor. Blockchain teknolojisinin beraberinde getirdiği büyük yeniliklerden biri olan NFT, dijital varlıkların Blockchain ile imzalanarak kripto para birimleriyle satılması anlamına geliyor.

Sources


Article information

Author: John Castillo

Last Updated: 1699754282

Views: 855

Rating: 4.2 / 5 (37 voted)

Reviews: 93% of readers found this page helpful

Author information

Name: John Castillo

Birthday: 1921-01-11

Address: 985 Barry Overpass, Port Carlosmouth, IL 84017

Phone: +4856391431872070

Job: Graphic Designer

Hobby: Origami, Fishing, Amateur Radio, Kite Flying, Rowing, Hiking, Beer Brewing

Introduction: My name is John Castillo, I am a frank, tenacious, unwavering, candid, talented, esteemed, capable person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.